FAQ - Podatki

Podatki

  1. Co to jest VAT? Jakie stawki VAT są w naszej branży?

VAT to podatek od towarów i usług. 

W branży transportowej wyróżnia się dwie główne stawki VAT 8% oraz 23%. 8% dotyczy usługi przewozu osób oraz przewozów TAXI, natomiast 23% dotyczy pozostałych usług. 

  1. Jak mogę zmniejszyć swój podatek?

Podatek możesz niwelować biorąc na naszą firmę faktury kosztowe za paliwo, przegląd auta, wymianę opon itp. Wszystko powyżej jest Twoim kosztem, dlatego możemy odliczyć go od Twojego podatku. Dzięki fakturom Twój VAT do zapłacenia będzie niewielki lub nie będzie go wcale. 

  1. Czy otrzymam PIT-11?

Tak, po zakończonym roku do każdego z kierowców zostanie wysłany PIT-11. 

  1. Czy rozliczacie za mnie wszystkie podatki?

Niestety nie możemy rozliczać za Ciebie wszystkich podatków, ale nasza księgowość może pomóc w ich rozliczeniu. 

Rozliczamy za Ciebie podatek VAT 8% i odprowadzamy podatek z umowy zlecenie/umowy o pracę – później pracownik dostaje PIT 11 i ma obowiązek rozliczyć się na PIT 37 bądź PIT 36. Podatek z umowy najmu samochodu PIT 28 (ryczałt) bądź PIT 36 kierowca musi rozliczyć samodzielnie. 

PIT 28 składamy do 31 stycznia.  

  1. Umowa najmu – zgłoszenie i rozliczenie ryczałtu z Urzędem Skarbowym.

Podatek dochodowy z umowy najmu samochodu kierowca odprowadza samodzielnie. 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z umową najmu auta, musisz wiedzieć, że od chwili, kiedy otrzymasz pierwszy przychód z najmu, musisz pamiętać o tym, żeby zdecydować o formie opodatkowania najmu. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. Termin złożenia oświadczenia o formie opodatkowania najmu zależy od tego, czy masz do czynienia z najmem po raz pierwszy, czy raczej jest to kontynuacja już istniejącej umowy. 

W przypadku najmu prywatnego podatek można rozliczać w dwóch formach:  

  • ryczałtu (8,5 proc. podatku)
  • rozliczania podatku na zasadach ogólnych (18 proc. podatku)

Jeśli nie dokonasz wyboru w następnym miesiącu po otrzymaniu pierwszego czynszu, niestety tracisz możliwość wyboru i niejako „z automatu” musisz rozliczać się według zasad ogólnych. Jeśli Twoja umowa jest kontynuowana, to musisz ją zgłosić do 20 stycznia. 

Możesz obniżać podstawę opodatkowania, odliczając koszty związane z najmem pojazdu (czyli np. paliwo, naprawy czy wydatki na zakup sprzętu potrzebnego do pracy jak telefon). 

Do US zgłaszasz się osobiście z dokumentem, wysyłasz pocztą lub odpowiednio opisujesz przelew (twoja pierwsza wpłata na ryczałt w danym roku będzie pełnić rolę deklaracji w kwestii formy opodatkowania najmu prywatnego) do 20 dnia kolejnego miesiąca po otrzymaniu 1 wypłaty. 

  1. Czy posiadam ubezpieczenie zdrowotne w ZUS jeżeli z Wami współpracuję? 

Tak, jak najbardziej. Jeżeli podpisałeś z nami umowę zlecenie, jesteś zarejestrowany przez nas w ZUS i masz ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj, że pod siebie możesz również ubezpieczyć swoją rodzinę.