logo
profile icon
post cover

2022-06-20

PRACA JAKO DOSTAWCA JEDZENIA – JAK ZOSTAĆ KURIEREM?

W tej branży pracy na pewno nie zabraknie. Zarobki są dobre, a koszty własne minimalne. Kurierzy, dostawcy jedzenia i zakupów, są stale poszukiwani. Nic w tym dziwnego – w 2021 roku jedzenie z dowozem do domu zamówiło 72 proc. Polaków, co potwierdziło badanie ARC Rynek i Opinia. Chcesz zostać kurierem dla jednej z popularnych aplikacji, pozwalających wygodnie zamawiać jedzenie? Pokażemy Ci, jak to zrobić, krok po kroku.

Aplikacje na smartfon i komputer zrewolucjonizowały sposób korzystania z restauracji i barów. Wystarczy wybrać rejon zamieszkania i otrzymuje się pełną listę restauracji w okolicy. Jakich? Restauracji wszelakiego typu, od eleganckich, do typowych fastfoodów i małych barów. Klient może łatwo przeglądać oferty, wybierać ulubione dania i modyfikować je przed zamówieniem. Potem wystarczy tylko zapłacić online i oczekiwać na kuriera, który to wszystko dostarczy do domu, albo do firmy. Wielu klientów zamawia jedzenie do domów. Są także tacy, którzy zamawiają jedzenie do firm. Znajdą się i tacy klienci, którzy chcą spędzić miły wieczór z przyjaciółmi albo z ukochaną osobą. I zechcą zjeść w domu. Wszyscy potrzebują kuriera.

Restauracje chętnie korzystają z usług takich aplikacji, albowiem dzięki temu docierają do znacznie większej liczby klientów, a po drugie, nie muszą w to inwestować. Restauracja nie musi utrzymywać firmowych samochodów i zatrudniać kierowców na etat. Dzięki aplikacjom, z oferty dowozu do klientów może korzystać i duża restauracja i maleńki bar, w którym pracuje jedna osoba.

Czy jesteś dobrym kandydatem na kuriera, dostawcę jedzenia?

Wyobraź sobie, że to Ty jesteś klientem, który zamawia jedzenie z restauracji. Czego oczekujesz? Szybkiego przyjazdu kuriera z Twoim zamówieniem. Najlepiej, żeby wszystko było jeszcze ciepłe. Chciałbyś, żeby kurier był miły i uśmiechnięty. I to wszystko.

Wydaje się łatwe? Ale w praktyce nie jest. Pracując jako kurier, musisz zmagać się z korkami, zatłoczonymi ulicami i brakiem miejsc parkingowych w wielu miejscach. Musisz działać szybko. Uśmiechać się i być osobą kulturalną.

Nie musisz jeździć samochodem. W mniejszych miastach i na obrzeżach miast samochód jest nieodzowny. Ale w centrum miasta i w zatłoczonym kurorcie niektórzy kurierzy lepiej radzą sobie, poruszając się na skuterach, rowerach, a nawet na hulajnogach elektrycznych. A gdzie towar? W plecaku, z charakterystycznym logo danej aplikacji.

Swoją pracę musisz wykonywać niezależnie od pogody. Musisz pędzić z zamówieniami w deszcz, w upalnym słońcu i w śniegu. Dasz radę? To dobrze. W zamian za to nikt nie pyta Cię o CV, doświadczenie i odbyte szkolenia. Musisz być osobą kulturalną i gotową do pracy z ludźmi. Możesz być uczniem lub studentem. I co najważniejsze, możesz zarobić konkretne pieniądze.

Jak zostać kurierem - dostawcą jedzenia, z minimalnymi kosztami pracy?

W Polsce nie można pracować na czarno. Jeśli chcesz pracować jako kurier – dostawca jedzenia, masz do wyboru dwie opcje:

 • Otwarcie własnej działalności gospodarczej. W tym przypadku musisz samodzielnie opłacać ZUS, podatki i prowadzić księgowość. Musisz liczyć się z wydatkami ok. 1500 zł miesięcznie.
 • Skorzystanie z oferty partnera rozliczeniowego Eternis. Jeśli wybierzesz to rozwiązanie, Eternis podpisuje z Tobą umowę – zlecenie. Firma zajmuje się Twoją księgowością i wypłaca Ci pieniądze na konto. O nic nie musisz się martwić. Można też korzystać z szeregu dodatkowych bonusów. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

W przypadku wyboru pracy z partnerem rozliczeniowym, możesz pracować dla kilku aplikacji na raz. To pozwoli Ci zwiększyć zarobki.

kurier-dostawa.jpg

Jak zostać kurierem - dostawcą jedzenia, krok po kroku Na początek sprawdź, czy dana aplikacja działa w Twoim rejonie zamieszkania. Niektóre aplikacje działają tylko na terenie kilku wielkich miast (Warszawa, Gdańsk, Łódź, Kraków, Katowice itp). Jednak firmy stale rozwijają swój obszar działania. Jeśli dana aplikacja nie działa na terenie Twojego miejsca zamieszkania – sprawdź kolejną.

Nie masz własnego środka transportu? To nie problem. Partner rozliczeniowy może Ci taki środek transportu wynająć. Jedyne, co musisz posiadać, to sprawny smartfon, z aktualnym systemem Android lub iOS. I aktywne prawo jazdy kat. B, jeśli chcesz pracować, wykorzystując samochód.

W przypadku wszystkich aplikacji, proces rekrutacji wygląda podobnie.

 • Zarejestruj się na stronie partnera rozliczeniowego Eternis pod adresem internetowym: https://panel.eternis.pl/rejestracja. Przygotuj hasło i dokumenty. Wypełnij wszystkie pola w formularzu.
 • Zarejestruj się na stronie wybranej aplikacji, dla której chcesz pracować. Np. na stronie Uber Eats, Glovo, Bolt itd.
 • Wypełnij formularz i wpisz swoje dane osobowe: imię, nazwisko, mail, numer telefonu. Wybierz także rejon, gdzie chcesz pracować.
 • Przygotuj skany dokumentów: dowodu osobistego i prawa jazdy kategorii B (jeśli je posiadasz i chcesz pracować, korzystając z samochodu). Prześlij skany. Jeśli nie masz w domu skanera, po prostu zrób czytelne zdjęcie dokumentu za pomocą aparatu w smartfonie.
 • Wybierz partnera rozliczeniowego na formularzu online, na stronie aplikacji (może być nazwany partnerem flotowym). Zazwyczaj musisz wpisać jego nazwę (w tym przypadku Eternis) i ewentualnie, dodatkowe dane.
 • Po zakończonym procesie rekrutacji pobierz aplikację kurierską na swój smartfon. Aktywuj ją. Przetestuj ją i sprawdź, czy potrafisz ją właściwie obsługiwać.
 • Aplikacja, dla której chcesz pracować, może przygotować dla Ciebie szkolenie online, film instruktażowy albo wskazówki. Zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi materiałami.
 • Zamów torbę firmową do pracy. Możesz ją odebrać w biurze partnera Eternis.
 • …i już możesz pracować.
 • Korzystaj z narzędzi, które pozwolą Ci pracować szybciej. Twoją pracę może ułatwić nawigacja GPS. Miej zawsze przy sobie powerbank, na wypadek rozładowania się baterii smartfona.
 • Jeździj ostrożnie. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie.

Wszystkie firmy, z którymi współpracuje Eternis, znajdziesz tutaj: https://eternis.pl/dostawcy/

dostawca-jedzenia.jpg

Szczegółowe informacje i instrukcje krok po kroku znajdziesz, klikając poniższe linki:

 • Aplikacja Uber Eats
 • Aplikacja Bolt Food
 • Aplikacja Glovo
 • Aplikacja Xpress Delivery
 • Aplikacja Wolt
 • Aplikacja Stuart

Pamiętaj, że wybierając Eternis jako partnera flotowego, możesz pracować równocześnie dla kilku aplikacji (jeśli obsługują klientów na terenie Twojego miejsca zamieszkania). Opłata za obsługę miesięczną wynosi 20 – 30 zł od jednej aplikacji. Cały proces obsługi księgowo – podatkowej jest obsługiwany przez Eternis.

Praca tego typu ma mnóstwo zalet. To:

 • maksymalnie uproszczony proces rekrutacji, bez niepotrzebnych rozmów kwalifikacyjnych i trzymania w niepewności przez długi czas;
 • nie musisz składać żadnych CV i listów motywacyjnych;
 • możliwość pracy praktycznie zaraz po uzyskaniu akceptacji i aktywowaniu aplikacji do pracy;
 • wyjątkowo niskie koszty pracy (20 zł za obsługę jednej aplikacji) przy wyborze partnera flotowego;
 • brak wymagań odnośnie wykształcenia i doświadczenia zawodowego;
 • elastyczna praca w dowolnych godzinach – idealne rozwiązanie dla studentów albo uczniów;
 • możliwość traktowania tej pracy jako głównej, albo dodatkowej – jeśli po prostu chcesz tylko dorobić;
 • dobre zarobki, zależne od zaangażowania. Najlepsi kurierzy, w wielkich miastach, potrafią zarobić do 2000 zł tygodniowo.

Jeśli masz pytania, albo wątpliwości, skontaktuj się z pracownikami Eternis. Jeśli chcesz pracować – wypełniaj formularze i działaj razem z nami!